ساز گیتار: (Guitar)

درباره ی ساز گیتار بیشتر بدانیم :


همانطور که ویلن و پیانو از اواخر قرن هجدهم تا نیمۀ اول قرن بیستم گوی سبقت را از بقیه سازهای رقیب ربوده بودند، گیتار نیز امروزه در سبک ها و انواع مختلف خود به این مهم نائل آمده است و اکنون یکی از پرطرفدارترین سازها در تمام دنیا می باشد. اگرچه هنوز نتوانسته بطور جدی در ارکسترهای سمفونیک برای خود جایی بیابد.
گیتار، زمانی در انواع و اندازه های مختلف موارد استفاده فراوانی داشته است. جد این ساز لوت (عود) نام دارد.


سبک های مختلف گیتار مدرن در عصر حاضر :


1)گیتار کلاسیک: (Classical) دستۀ ساز پهن، کاسۀ چوبی پهن و بزرگ، سیم ها از الیاف و نایلون، نوازندگی با انگشت.


2) گیتار فلامنکو: (Flamenco) یا سبک محلی اسپانیایی، با مشخصات گیتار کلاسیک، مخصوص اجرای دستگاه های موسیقی اسپانیایی که معمولاً تعادل ساز به نفع سیم های بم است و با دیگر انگشتان دست راست به صفحۀ چوبی ساز نیز ضربه زده می شود.


3) گیتار الکتریک: (Electrical) (در ایران گیتار برقی) با دستۀ نازک، کاسه با قطر خیلی نازک از جنس فایبرگلاس و سیم های فلزی شناخته می شود. نوازندگی آن با مضراب بوده و تکنوازی این ساز بیشتر به صورت ملودیک صورت می گیرد. استفاده بسیار زیاد از دستگاه های مخصوص به نام effect برای تغییر دادن نوسان های موسیقی و تبدیل آنها به دیسونانس و استفاده از پدال های پایی به نام Wah Wah برای ایجاد تأثیرات ویژۀ صوتی متنوع تر در این ساز معمول است.


4) گیتار آکوستیک: (Acoustic) با دستۀ نازک، کاسۀ چوبی تولید صدا با قطر بین گیتار کلاسیک و الکتریک، سیم ها فلزی، نوازندگی با یک یا چند مضراب و بیشتر برای همراهی خواننده استفاده می شود.
گیتار کلاسیک دارای شش سیم می باشد که ضخامت آنها متفاوت است. محدودۀ صدایی آن سه اکتاو و نیم است.
صدا دهی گیتار، یک اکتاو پایین تر از نت نوشته شده بوده و فقط از حامل «سل» استفاده می گردد و تکنیکهای هارمونیک، پیتزیکاتو، آکوردگیری و آرپژنوازی در آن قابل اجراست.گیتار کلاسیک همانند پیانو و هارپ (چنگ)سازی است پلی فونیک (Polyphonic) یا چند صدایی که در آن واحد میتواند هر دو کار ملودی نوازی و همراهی (آکومپانیمان Accompaniment) را برعهده گیرد. رنگ صدایی گیتار گرم و صمیمی و در مناطق بم صوتی، پر و محزون و در مناطق بالای صوتی، شیرین و آهنگین می باشد.


5)گیتار باس: (Bass Guitar) در ردۀ گیتار الکتریک قرار می گیرد، چهار سیم آن مانند کنترباس کوک شده و با انگشت نوازندگی می نمایند. گیتارهای باس پیشرفته، دارای پنج عدد سیم بوده و پرده بندی ندارد.صدادهی گیتارباس، یک اکتاو پایین تر از نت نوشته شده می باشد.

گردآوری : شهرزاد شا ه کرمی
منبع: کتاب موسیقی از الف تا ی (کیوان میر هادی)

نظرات برای نظر دادن باید عضو سایت باشید یا وارد شوید

نظر دهید

برای نظر دادن باید عضو سایت باشید یا وارد شوید